Go [SKIN1004] HOME
[SKIN1004] Madagascar Centella Tea-Trica Relaxing Mask (1ea)
Product Summary
PRICE
QTY
Selected Option
TOTAL PRICE
> 100% Authentic Product Guarantee help icon
Product Option 0 qty, Additional Option 0 qty
Brand : SKIN1004
Code : S1004P01-MPT
Weight : 32g (0.07 lbs)
HOT DEAL
Grab Limited Time Sale Item
Summer Prep Coupon
Extra 25% OFF
StyleKorean 2026 Best Items
K-Beauty Top Selling Items
You May Also Like
Description
This sheet mask helps soothing the irritated skin and smooths skin texture with Tea-trica.
Salicylic Acid and Niacinamide cleanse away pores and smooth skin texture.
Refreshing essence can be absorbed quickly, leaving a non-sticky and moisturizing finish.
Passed skin irritation test, it is suitable for all types of skin.
How To Use
1. After washing and toning the face, apply the sheet seamlessly on skin.
2. Remove after 10-20 minutes and tap to aid absorption of remaining essence.
Key Ingredients
Water, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Water (47,000 ppm), Glycerin, Niacinamide, 1,2-Hexanediol, Methylpropanediol, Butylene Glycol, Arginine, Allantoin, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Centella Asiatica Extract (1,000 ppm), Panthenol, Polyglyceryl-10 Laurate, Xanthan Gum, Sodium Polyacrylate, Ethylhexylglycerin, Pentylene Glycol, Disodium EDTA, Caprylyl Glycol, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil (100 ppm), Chamaecyparis Obtusa Water, Salicylic Acid, 4-Terpineol, Oenothera Biennis (Evening Primrose) Flower Extract, Pinus Palustris Leaf Extract, Pueraria Lobata Root Extract, Ulmus Davidiana Root Extract